PET

Badanie PET (pozytronowa tomografia emisyjna) wykonywane jest przy pomocy tomografu PET. Jest to jedno z  najnowocześniejszych badań obrazowych całego ciała.  Wykorzystuje się w nim znaczniki izotopowe takie jak fluor-18 czy gal-68. Metoda jest  bezpieczna, powszechnie uznana i nie należy obawiać się skutków związanych z oddziaływaniem promieniowania jonizującego  na organizm.

Zastosowanie związku FDG-F18  umożliwia zbadanie stopnia  metabolizmu miejsc zmienionych chorobowo. Badanie PET z użyciem FDG ma zastosowanie przede wszystkim w różnicowaniu  i określaniu charakteru i stopnia zaawansowania zmian nowotworowych. Jest ważnym badaniem również w diagnostyce innych schorzeń, między innymi stanów zapalnych, chorób metabolicznych czy chorób ośrodkowego układu nerwowego. Izotop fluoru-18 szybko się rozpada, jego okres półtrwania, czyli czas spadku aktywności o połowę wynosi  110 minut. Narażenie pacjenta  oraz jego najbliższego otoczenia na promieniowanie jest więc nieduże.

Jedynym przeciwwskazaniem do badania PET-MR jest ciąża. Z tego względu pacjentki w wieku rozrodczym (tj. od pierwszej miesiączki do roku po ostatniej miesiączce) proszone są  o wykonanie testu ciążowego (można zakupić w aptece) 1 dzień przed badaniem i pokazanie wyniku testu w pracowni w dniu badania. Konieczne jest również  podpisanie oświadczenia, że pacjentka zgłaszająca się na badanie nie jest w ciąży. W przypadku karmienia piersią  wskazana jest  przerwa w karmieniu przez 24 godziny po podaniu radioznacznika.

Na badanie PET-MR należy zgłosić się na czczo, nie wolno pić kawy przez 12 godzin i spożywać posiłku  co najmniej 4 godziny przed badaniem. Przed badaniem nie wolno intensywnie ćwiczyć ani wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, nie wolno palić papierosów, żuć gumy  ani spożywać słodkich płynów. Chorzy z cukrzycą powinni mieć unormowany poziom cukru. Przed badaniem zaleca się wypicie około 0,5 litra wody mineralnej niegazowanej.

Znacznik FDG-F18 podawany jest dożylnie. Po zastrzyku przez godzinę pacjent przebywa w zaciemnionym pokoju, w pozycji półleżącej. Jest to czas potrzebny do odpowiedniego wychwytu znacznika.

Po zakończeniu badania Pacjent jest zobowiązany opuścić Pracownię PET-MR i udać się bezpośrednio do domu.