Rezonans magnetyczny (MRI lub MR)
To nowoczesne i bardzo dokładne badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Wykorzystuje się przy nim magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ciało pacjenta. Do wykonania badania potrzebne są silne zewnętrzne pole magnetyczne, krótkie impulsy fal radiowych oraz komputer, który zamienia uzyskane informacje na obrazy. Dzięki temu możemy w sposób nieinwazyjny uwidocznić wnętrze człowieka oraz ocenić czynność poszczególnych narządów. Podstawową zaletą badań MR jest ich bezpieczeństwo dla pacjenta. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej w MR nie używa się promieniowania rentgenowskiego. Powszechnie uważa się, iż badania MR są badaniami nieinwazyjnymi i nie obciążającymi chorego.
Silne pole magnetyczne pozwala na wykonywanie dodatkowych badań
Wykorzystuje się wiele typów magnesów różniących się natężeniem wytwarzanego pola. Im większa moc magnesu, tym lepsze wyniki. Jakość uzyskiwanych obrazów wzrasta wraz z natężeniem stosowanego pola i jest najwyższa w aparatach wysokopolowych. Obecnie w badaniach klinicznych wykorzystywane są aparaty o natężeniu pola magnetycznego od 0,25 T do 3T. Jedynie aparaty wytwarzające bardzo silne pole magnetyczne pozwalają na wykonywanie dodatkowych badań takich jak spektroskopia, badania czynnościowe czy ultraszybkie badania naczyniowe. W naszej pracowni wykorzystujemy hybrydę mMR o maksymalnej sile 3T.
Wskazania do badania rezonansu magnetycznego
Rezonans charakteryzuje się bardzo wysoką rozdzielnością tkankową i przestrzenną, dzięki czemu widoczne są nawet niewielkie struktury. Praktycznie zbadać można wszystkie narządy ciała człowieka. W zakresie centralnego układu nerwowego wskazań jest bardzo dużo, są to;
- zmiany nowotworowe i guzy mózgu, rdzenia kręgowego i kanału kręgowego,
- choroby demielinizacyjne (np. diagnostyka stwardnienia rozsianego – SM),
- zmiany niedokrwienne mózgu i rdzenia kręgowego, zwłaszcza we wczesnym okresie (pierwszej doby), kiedy zmiany te nie uwidaczniają się w tomografii komputerowej,
- choroby zwyrodnieniowe i degeneracyjne np. w choroba Alzheimera,
- schorzenia zapalne OUN: wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze,
- anomalie i wady naczyń mózgowych – tętniaki, malformacje naczyniowe – (angio-MR),
- diagnostyka obrazowa przysadki mózgowej.
Rezonans magnetyczny jest doskonałą metodą badania stawów takich jak staw kolanowy, ramienny, biodrowy, czy skokowy. Główne wskazania do badania obejmują zmiany pourazowe. MR pozwala na nieinwazyjną ocenę więzadeł i ścięgien, łąkotek stawów kolanowych, obrąbka stawowego w stawie ramiennym, chrząstki stawowej, obecności płynu w jamie stawowej. Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany także w rozpoznawaniu i ocenie stopnia zaawansowania zmian nowotworowych i zapalnych kości i tkanek miękkich.
MR pozwala również na diagnostykę jamy brzusznej, za pomocą tej metody diagnozować różne schorzenia wątroby czy trzustki. Jest doskonały do diagnostyki narządów miednicy mniejszej – narządu rodnego u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn.