PET/MR – Pozytonowa tomografia emisyjna z rezonansem magnetycznym

Najnowocześniejsza diagnostyka w walce z chorobami cywilizacyjnymi

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego skanera mMR firmy Siemens możemy zaoferować Państwu unikalne w skali kraju badania. PET/MR jest badaniem diagnostycznym, podczas którego jednoczasowo wykonywane jest badanie rezonansu magnetycznego (MR) i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) całego ciała (od czubka głowy do połowy ud). Metoda ta dostarcza informacji dotyczących zarówno budowy, czynności, jak i metabolizmu narządów i układów w ciele pacjenta. Wykonanie badania diagnostycznego PET wymaga podania do organizmu drogą dożylną znacznika dostarczającego niskiej dawki promieniowania  jonizującego, który nie wywołuje reakcji alergicznych i jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Badanie PET/MR jest niezwykle przydatne w procesie wczesnego wykrycia i leczenia szeregu chorób oraz dostarcza szeregu korzyści dla naszych pacjentów. 

Wczesne wykrycie zmian chorobowych w całym ciele

Z uwagi na zmiany cywilizacyjne jakie się dokonują we współczesnym świecie w sposób lawinowy rośnie liczba osób, u których diagnozowane są choroby nowotworowe, neurologiczne oraz wiele innych poważnych schorzeń. Wykorzystanie w diagnozowaniu nowoczesnego skanera mMR to:

  • Wczesne wykrycie ewentualnej choroby, a zatem zdecydowane zwiększenie szans na skuteczne leczenie,
  • Zmniejszenie dawki promieniowania w stosunku do badań PET/CT,
  • Mała liczba przeciwwskazań do wykonania badania.

Dokładne określenie lokalizacji i stopnia zaawansowania chorób w całym ciele

Osoby, u których wykryto chorobę nowotworową, neurologiczną lub cierpią na niezidentyfikowane stany zapalne bardzo często potrzebują bardzo szybkiej i dokładnej diagnozy. Wykorzystując posiadaną przez nas aparaturę do wykonywania badań diagnostycznych pozytonowej tomografii emisyjnej z rezonansem magnetycznym (PET/MR) nasi pacjenci otrzymują: 

  • Badanie całego ciała oraz dokładne różnicowanie zmian, co pozwala na określenie stopnia zaawansowania miejscowego i zmian odległych,
  • Dwa badania w jednym – pacjent otrzymuje jednocześnie w pełni diagnostyczne badanie rezonansu magnetycznego, co powoduje iż nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań, a sam proces leczenia może rozpocząć się, szybciej,
  • Badanie i opis wykonany przez dwóch lekarzy specjalistów w przeciągu 10 dni od momentu podjęcia decyzji o wykonaniu badania.

Ocena skuteczności leczenia chorób nowotworowych oraz wczesne wykrycie ewentualnej wznowy choroby

Nasze wysokospecjalizowane badania PET są niezwykle pomocne dla osób, które przebyły chorobę nowotworową. Z uwagi na dokładność badania, które wykrywa nawet niewielkie zmiany oraz fakt, iż w badaniu wykonuje się skan całego ciała mamy możliwość:

  • Dokonać oceny skuteczności odpowiedzi na leczenie chirurgiczne i/lub onkologiczne, 
  • Wykryć wznowy i ewentualne przerzuty na bardzo wczesnym etapie, 
  • Zmniejszyć dawkę promieniowania w porównaniu do badania PET/CT. 

Koszt wykonania badania

Badania PET/MR z uwagi na swój innowacyjny charakter nadal nie są w koszyku świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym badanie te są dostępne w Polsce jedynie na komercyjnych zasadach, wyłącznie w dwóch ośrodkach w kraju. Koszt badania jest uzależniony od zastosowanego znacznika, który zawsze dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Szczegółowy cennik z najczęściej stosowanymi radiofarmaceutykami znajdziecie Państwo na stronie – Cennik