32 Coroczny Kongres Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej

W dniach 12.10 – 16.10.2019 r. w Barcelonie odbył się 32 Coroczny Kongres Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (32nd Annual EANM Congress). Obrazowanie molekularne jest stale rozwijającą się dziedziną nauki. W połączeniu ze sztuczną inteligencją i najnowocześniejszymi technologiami daje wiele możliwości diagnostycznych i terapeutycznych. Głównym celem tej dziedziny nauki jest opracowanie terapii spersonalizowanych, wysoce selektywnych w danej jednostce chorobowej. Obrazowanie molekularne stanowi ważne narzędzie w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie w praktyce klinicznej.

 Kongres EANM – status 

W ciągu ostatnich trzech lat status dorocznego spotkania EANM stał się oficjalnym światowym kongresem medycyny nuklearnej. Aby utrzymać wysoki poziom, Kongres EANM 2019 opierał się na tradycjach, które są bardzo cenione przez wszystkich uczestników. Specjalna ścieżka edukacyjna, realizowana przy współpracy Europejskiej Szkoły Obrazowania i Terapii Multimodalności, obejmie aktualne sesje dydaktyczne, seminaria i interaktywne sesje edukacji medycznej. Podczas wszystkich konferencji edukacyjnych uczestnicy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat obrazowania multimodalnego.

32nd Annual EANM Congress – krótkie podsumowanie 

Konferencja odbyła się w jednym z najnowocześniejszych centrów kongresowych CCIB (Barcelona International Convention Centre), położonym w sercu dzielnicy biznesowo – technologicznej Barcelony. Dzięki powierzchni 100 000 m2, centrum kongresowe i audytorium CCIB jest idealną lokalizacją dla kreatywnych kongresów i spotkań.

Kongres EANM jest bardzo wartościowym spotkaniem, dzięki niemal 150 sesjom branżowym. Sesje dotyczyły m.in. zastosowania izotopów promieniotwórczych w diagnostyce onkologicznej oraz nieonkologicznej. Znajdują tu swoje zastosowanie technika SPECT (Single Photon Emission Computed Tomography), bazująca głównie na izotopie 99mTc oraz PET (Positron Emission Tomography), w którym najczęściej używanym izotopem jest 18F w połączeniu z różnymi ligandami. Wiele można było się dowiedzieć o diagnostyce raka prostaty przy użyciu 68Ga-PSMA (prostate specific membrane antygen – antygen błonowy specyficzny dla prostaty, połączony z izotopem galu-68).

Część wykładów była poświęcona również terapii izotopowej i zastosowaniu promieniowania jonizującego w leczeniu. Sporo mówiło się o teranostyce, czyli użyciu pary izotopów do diagnostyki i spersonalizowanej terapii celowanej.  Wiele wykładów dotyczyło radiofarmacji i badań przedklinicznych oraz poszukiwania nowych radiofarmaceutyków do diagnostyki i terapii. Sporo można było usłyszeć o zastosowaniu dozymetrii w medycynie nuklearnej oraz parametrach technicznych sprzętu, stosowanego w rutynowej pracy. Coraz więcej mówiono o zastosowaniu sztucznej inteligencji w medycynie.

Corocznie w Kongresie bierze udział około 6 200 uczestników, w tym wielu specjalistów z dziedziny medycyny nuklearnej z całego świata. Blisko 160 firm z branży prezentuje swoje osiągnięcia technologiczne i nowe rozwiązania na licznych stoiskach.

Czekamy na kolejne wydarzenie w 2020 roku 

32 Coroczny Kongres Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej jest bardzo wartościowym zjazdem. W trakcie trwania konferencji można poszerzyć swoją wiedzę branżową, dzięki udziale w licznych sesjach tematycznych. Dodatkowo jest to świetna okazja do wymiany swojego doświadczenia zawodowego pomiędzy specjalistami z całego świata w dziedzinie medycyny nuklearnej. Najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne w branży można poznać odwiedzając liczne stoiska firm. Z niecierpliwością czekamy na następny kongres, który odbędzie się jesienią 2020 roku w Wiedniu.