Badanie PET/CT

Chcę umówić się prywatnie

Przejdź

Diagnostyka w walce z chorobami cywilizacyjnymi

Nasza pracownia badań diagnostycznych PET/CT jest wyposażona w aparat Discovery 710 firmy GE, umożliwiający przeprowadzanie precyzyjnych i kompleksowych badań. Połączenie klasycznej tomografii komputerowej (CT) oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) pozwala nam uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zarówno struktury, jak i metabolizmu narządów i układów w ciele pacjenta. Badanie PET/CT polega na podaniu do organizmu pacjenta niewielkiej dawki radioznacznika diagnostycznego, o krótkim okresie półrozpadu, emitującego promieniowanie jonizujące w niewielkich ilościach, a następnie wykonaniu serii skanów obrazowych.

Metoda PET/CT znajduje szerokie zastosowanie w onkologii, umożliwiając wykrywanie, lokalizację i ocenę nowotworów oraz monitorowanie skuteczności terapii. Jednak nasza pracownia oferuje również badania PET/CT w kardiologii i neurologii, co umożliwia kompleksową ocenę serca, mózgu i innych narządów w kontekście chorób cywilizacyjnych.

Dodatkowo, jako jedna z dwóch placówek w kraju, dysponujemy wysoce specjalistycznym urządzeniem do przeprowadzania badań pozytonowej tomografii emisyjnej z rezonansem magnetycznym (PET/MR). Ta zaawansowana technologia pozwala nam jeszcze bardziej precyzyjnie ocenić struktury anatomiczne i procesy metaboliczne w organizmie pacjenta. Nasz wykwalifikowany zespół specjalistów, w tym lekarze medycyny nuklearnej, prowadzi kwalifikację przed każdym badaniem, aby dobrać optymalne badanie, zapewniające maksymalne korzyści diagnostyczne i bezpieczeństwo dla pacjenta.

Jesteśmy dumni z naszej reputacji jako lidera w dziedzinie badań PET/CT i PET/MR. Nasz zespół wysoko wykwalifikowanych lekarzy i technologów medycznych pracuje z pasją i zaangażowaniem, aby zapewnić naszym pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Zapraszamy do naszej pracowni badań diagnostycznych, gdzie skupiamy się na precyzyjnej diagnostyce, w trosce o zdrowie naszych pacjentów.

 • Krok po kroku

  5 kroków do Twojego wyniku PET/CT

 • Krok 1

  Skontaktuj się

  Umów się na bezpłatną wizytę kwalifikacyjną:

  tel.: 85 500 10 25,
  mail: pet-rejestracja@bioskaner.eu,
  osobiście: Żurawia 71a, Białystok.

 • Krok 2

  Bezpłatna kwalifikacja do badania

  Kwalifikacja dla Państwa wygody może odbyć się telefonicznie, a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem o umówionej godzinie. Zawsze zostaną Państwo poproszeni o dostarczenie niezbędnej dokumentacji medycznej.

 • Krok 3

  Uzgodnienie terminu badania

  Pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani przez lekarza do badania ustalają jego termin z rejestracją. Zostaną Państwo poproszeni o wpłatę zaliczki na zakup radiofarmaceutyku,  który zostanie dla Państwa sprowadzony.

  Jeśli chcecie Państwo odwołać lub przełożyć wizytę, należy poinformować rejestrację, co najmniej 24 godziny przed badaniem, gdyż nie może on zostać zwrócony, ani użyty dla innego pacjenta.

 • Krok 4

  Wykonanie badania

  Pacjenci umawiani są na konkretną godzinę i nie potrzebują oczekiwać na badanie dłużej niż jest to konieczne. Przed podaniem radiofarmaceutyku pacjent badany jest przez lekarza.

 • Krok 5

  Odbiór wyniku

  Wynik badania jest dostępny już po kilku dniach. Całość od momentu decyzji pacjenta do otrzymania wyników badania nie przekracza 10 dni.

ZASTOSOWANIE BADAŃ PET/CT

 • wykrywanie i ocena złośliwości guzów nowotworowych na podstawie ich aktywności metabolicznej  i stopnia gromadzenia znacznika,
 • obrazowanie guzów głowy i szyi,
 • diagnostyka chorób płuc m.in.: guzów płuc i ich przerzutów,
 • guzy nadbrzusza wykazujące zwiększony metabolizm glukozy,
 • wykrywanie guzów podbrzusza m.in.: wątroba – nowotwór wątrobowokomórkowy, przewodów żółciowych, przerzuty do wątroby,
 • guzy przewodów żółciowych – nowotwór woreczka żółciowego, dróg żółciowych,
 • nowotwory trzustki,
 • żołądek, jelito cienkie i inne – nowotwory żołądka, guzy podścieliska przewodu pokarmowego,
 • jelito grube- metabolizm glukozy wzrasta w większości nowotworów jelita grubego,
 • układ moczowy  – diagnostyka raka prostaty,
 • diagnostyka, ocena stopnia zaawansowania  i wznowy nowotworów ginekologicznych u kobiet w obrębie miednicy: nowotwór jajników, rak endometrium, rak szyjki macicy,
 • nowotwory układu mięśniowo – szkieletowego: ocena stopnia zaawansowania choroby, diagnostyka przerzutów/wznowy, ocena odpowiedzi na leczenie,
 • czerniak złośliwy – badanie umożliwia wykrycie przerzutów (najczęściej podskórnych, do kości, wątroby i mózgu), ze względu na ocenę metaboliczną zmian, służy też do oceny skuteczności chemioterapii,
 • chłoniaki i inne choroby hematologiczne – ocena stopnia zaawansowania choroby, wznowy, dobór właściwej metody leczenia oraz ocena odpowiedzi na leczenie,
 • poszukiwanie ogniska pierwotnego nowotworu,
 • choroby zapalne takie jak sarkoidoza, zapalenia dużych naczyń, lokalizacja ognisk zapalnych,
 • ocena żywotności mięśnia sercowego.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA PET CT ORAZ SPECJALNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

 • ciąża, z tego względu pacjentki w wieku rozrodczym (tj. od pierwszej miesiączki do roku po ostatniej miesiączce) proszone są  o wykonanie testu ciążowego (można zakupić w aptece) 1 dzień przed badaniem i pokazanie wyniku testu w pracowni w dniu badania. Konieczne jest również  podpisanie oświadczenia, że pacjentka zgłaszająca się na badanie nie jest w ciąży. W przypadku karmienia piersią  wskazana jest  przerwa w karmieniu przez 24 godziny po podaniu radioznacznika.
 • dr n. med. Małgorzata Mojsak

  Specjalista Medycyny Nuklearnej, Kierownik Samodzielnej Pracowni Obrazowania Molekularnego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

 • dr n. med. Piotr Szumowski

  Specjalista medycyny nuklearnej, Wykładowca UMB

 • dr n. med. Marcin Hładuński

  Elektroradiolog, Wykładowca UMB

Cennik badań PET/CT (cena brutto w PLN)

Rodzaj badaniaRadiofarmaceutykCena badaniaCena badania w znieczuleniu
Skan całego ciała18F-FDG4,200.005,200.00
Skan całego ciała18F-Fluorocholina6,000.007,000.00
Skan całego ciała68Ga-PSMA7,000.008,000.00
Skan całego ciała68Ga-DOTA-TATE (TOC)7,500.008,500.00

Cennik badań łączonych PET/CT i PET/MR (cena brutto w PLN)

Rodzaj badaniaRadiofarmaceutykCena badaniaCena badania w znieczuleniu
Skan całego ciała PET/CT + badanie piersi PET/MR18F-FDG5,500.007,000.00
Skan całego ciała18F-FDG7,600.009,150.00
Skan całego ciała18F-Fluorocholina8,100.009,650.00
Skan całego ciała68Ga-PSMA9,600.0011,150.00
Skan całego ciała68Ga-DOTA-TATE9,600.0011,150.00
Skan całego ciała68Ga-DOTA-TOC9,600.0011,150.00
Skan całego ciała18F-PSMA16,500.0018,050.00
Badanie głowy18F-FET (tyrozyna)20,000.0021,550.00
Badanie głowy18F-Florbetaben (FBB)12,000.0013,550.00
 • Dlaczego nie powinnam jeść cukru przed badaniem?

  Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, poziom cukru we krwi musi być niski (poziom glukozy powyżej 160 mg/% jest przeciwwskazaniem do wykonania badania). Jeśli w organizmie znajduje się za dużo cukru, komórki są już nasycone, nie będą wchłaniały radioaktywnego cukru, badanie będzie wówczas bardzo słabej jakości a obrazy niediagnostycznie, ze względu na wysokie tło ze strony tkanek otaczających.
 • Czy w dniu badania mogę przyjąć leki stosowane w nadciśnieniu?

  Tak, ponadto listę leków aktualnie przyjmowanych należy zabrać ze sobą na badanie.
 • Czy mogę jeść bezpośrednio po badaniu?

  Tak, po zakończonym badaniu można jeść i pić, szczególnie pamiętając o wodzie (około 5 szklanek), która pomaga w wypłukaniu substancji radioaktywnej.

Badania wykonuje pracownia LOM SCAN

Badania PET/CT realizowane są przez pracownię badań diagnostycznych LOM Scan, prowadzoną przez spółkę, w której większościowym udziałowcem jest LOMiRT UMB Sp. z o.o. Obie pracownie, tj. BioSkaner i LOM Scan zlokalizowane są na terenie BPNT, ul. Żurawia 71a, Białystok.