Dlaczego potrzebny jest kontrast w badaniu CT?
Tomografia komputerowa z kontrastem to badanie o bardzo dużej wartości diagnostycznej, ponieważ środki cieniujące inaczej pochłaniają emitowane w czasie badania promieniowanie niż okoliczne tkanki, przez co lepiej je uwidaczniają.
Czy dawka promieniowania w badaniu CT jest bezpieczna dla pacjenta?
Praktycznie nie ma bezpiecznej dawki promieniowania, a ilość przyjętej dawki promieniowania jest zależna od rodzaju badania CT. Jednak pojedyncze badanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz życia.
Czy wyniki tomografii komputerowej otrzymam od razu?
Wyniki skanowania zwykle nie są dostępne po tuż po zakończonym badaniu. Komputer przetwarza informacje z wykonanych zdjęć, które następnie interpretuje lekarz radiolog.
Ile badań tomografii komputerowej można wykonać w ciągu roku?
Nie ma zalecanego limitu liczby badań, niemniej nie są one obojętne dla organizmu żywego. Dlatego badania te można wykonać jedynie na podstawie skierowania lekarskiego – nawet jeśli jest to badanie prywatne. Stosowane zbyt często lub w zbyt dużych dawkach może niekorzystnie wpływać na organizm. W przypadku dzieci czy seniorów badanie CT zaleca się wykonywać tylko wtedy, gdy korzyści diagnostyczne są wyższe niż potencjalne ryzyko. U kobiet w ciąży badanie to nie jest wskazane. Lekarz kieruje pacjenta w momencie kiedy jest ono niezbędne do postawienia diagnozy oraz na podstawie wskazań klinicznych.
Jaka jest różnica między tomografią a badaniem rezonansem?
Zarówno rezonans magnetyczny jak i tomografia komputerowa są diagnostycznymi badaniami obrazowymi. Umożliwiają uzyskanie dokładnych obrazów tkanek oraz narządów w różnych płaszczyznach, także w technologii 3D. W obu badaniach pacjent kładzie się na stole, który jest następnie wsuwany do wnętrza aparatu. W trakcie obu badań należy pozostawać w bezruchu. Oba badania są bezbolesne i nieinwazyjne. Różnica jest w metodzie obrazowania. Podczas MR wykorzystywane jest pole magnetyczne. W przypadku tomografii komputerowej do obrazowania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie.