Często zadawane pytania MR

Czy muszę mieć skierowanie na badanie MR?

Rezonans magnetyczny w ramach umowy z NFZ można wykonać jedynie ze skierowaniem. Rezerwacja terminu jest możliwa po wystawieniu skierowania. Skierowanie będzie również wymagane w przypadku realizacji badania w ramach pakietu medycznego, np. LUXMED. Pacjenci opłacający we własnym zakresie badanie nie potrzebują skierowania.

Jak długo trwa badanie MR?

Czas badania zależy od badanego odcinka i protokołu, wynosi od 15 do 60 min.

Czy badanie jest bolesne?

Nie. Niedogodnością dla pacjenta może być hałas, generowany w trakcie pracy aparatu (wytłumiany częściowo przez muzykę w dedykowanych słuchawkach), ciasna przestrzeń, w której przebywa badany pacjent oraz konieczność pozostania nieruchomo w czasie badania. Ewentualny środek kontrastowy podawany jest drogą dożylną.

Kiedy podawany jest środek kontrastowy (kontrast) podczas badania?

Każdorazowo decyzję o podaniu środka kontrastowego podejmuje lekarz radiolog nadzorujący badanie, w oparciu o wskazania diagnostyczne, przeszłość chorobową pacjenta (przebieg choroby pacjenta), oraz wyniki badań laboratoryjnych (w tym kreatyniny). Pacjent ma prawo nie wyrazić zgody na podanie środka kontrastowego, jednak w takich przypadkach wartość diagnostyczna badania jest znacznie ograniczona.

Czy możliwe jest wykonanie badania w sedacji / znieczuleniu ogólnym?

Tak, jest możliwość wykonania badania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym, po stwierdzeniu braku przeciwwskazań do anestezji przez lekarza.

Czy można mieć biustonosz na rezonansie?

Nie. Na badanie zalecamy założyć wygodną odzież, niezawierającą metalowych elementów takich jak zamki błyskawiczne, guziki metalowe czy biustonosz z metalowymi drutami.

Czego nie można wykryć za pomocą MRI?

Badanie MRI nie jest dedykowane do diagnostyki płuc, ze względu na ich budowę anatomiczną. Tkanka płucna składa się z pęcherzyków płucnych wypełnionych powietrzem, co nie jest dobrze widoczne w badaniu MR. W tym wypadku lepiej wykonać badanie CT.

Jak często mogę wykonywać rezonans magnetyczny?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego jest w pełni bezpieczne i neutralne dla organizmu, można je wykonywać u dzieci, seniorów, tak często jak jest to potrzebne.