Radiosynowektomia, RSO, RS

Synowektomia izotopowa, RSO

Miło nam poinformować, że rozszerzyliśmy zakres Naszych usług o terapię radioizotopową stawów (radiosynowektomia, radiosynowiorteza, synowektomia izotopowa, RSO, RS). Nawiązaliśmy współpracę z wybitnymi w swojej dziedzinie specjalistami – ortopedzi, medycy nuklearni. Będą oni przeprowadzać w Naszej Pracowni ambulatoryjny zabieg Radiosynowektomii (RSO, RS). Leczenie odbywa się z wykorzystaniem radiofarmaceutyków, czyli leków zawierających odpowiedni radioizotop. W Radiosynowektomii wykorzystuje się izotopy 90-Y lub 186-Ren, które są podawane dostawowo pod kontrolą USG. Leki te są sprowadzane w ramach procedury importu docelowego. RSO jest skuteczną metodą terapeutyczną artropatii z towarzyszącym wysiękiem i/lub bólem stawów opornych na leczenie. Pozwala tym samym na złagodzenie objawów i uniknięcie bardziej inwazyjnych zabiegów i operacji. Główne korzyści dla pacjentów z przeprowadzenia tego zabiegu to:

 • Podniesienie jakości życia pacjenta, poprzez złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólu stawów,
 • Możliwość wyleczenia nieinfekcyjnych stanów zapalnych stawów bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznych,
 • Krótkie unieruchomienie stawu, które trwa jedynie 48 h, po tym okresie pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Radiosynowektomia przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Nasz lekarz przed badaniem dokonuje badania stawu za pomocą aparatu USG i ocenia czy przeprowadzenie zabiegu może przynieść korzyści dla pacjenta. Efekt terapeutyczny zabiegu jest osiągany po kilku miesiącach od podania izotopu.

Wskazania do zabiegu Radiosynowektomii

Wskazaniami do RSO są bóle i/lub wysięki w obrębie dużych stawów (stawu kolanowego) lub obrębie średnich stawów (stawu barkowego, łokciowego, nadgarstkowego) w przebiegu:

 1. reumatoidalnego zapalenia stawów,
 2. zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem kręgosłupa, np. w reaktywnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów,
 3.  inne choroby zapalne stawów, np.: choroba z Lyme, choroba Behcet´a,
 4. utrzymujący się wysięk maziówkowy,
 5. zapalenie stawów w przebiegu hemofilii,
 6. zapalenie stawów z obecnością dwuwodnego pirofosforanu wapnia,
 7.  synovitis villonodularis pigmentosa,
 8. uporczywy wysięk stawu po endoprotezoplastyce,
 9.  inne zapalenia stawów z obecnością zapalenia i pogrubienia błony maziowej oraz wysiękiem.

Nasi lekarze specjaliści

Zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych lekarzy, pracowników uniwersyteckich szpitali klinicznych, którzy mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu schorzeń stawów, w tym z  wykorzystaniem zabiegów Radiosynowektomii. Sam zabieg, z uwagi na użycie radioizotopów jest przeprowadzany w wyspecjalizowanych pracowniach i zakładach medycyny nuklearnej. Połączenie wiedzy i doświadczenia ortopedy oraz medyka nuklearnego pozwala na optymalizację korzyści dla naszych pacjentów.

Kwalifikacja do zabiegu

Pierwszym krokiem pacjenta jest odbycie wizyty kwalifikującej lub przesłanie posiadanej dokumentacji dla naszego lekarza specjalisty. Ocena zasadności wykonania procedury leży w kompetencjach specjalisty medycyny nuklearnej lub ortopedy, których zadaniem jest ocena wskazań i stwierdzenie braku przeciwwskazań do terapii RSO. Podczas kwalifikacji są uwzględniane badania takie jak scyntygrafia diagnostyczna lub wykonanie oceny ultrasonograficznej stawów z oceną błony maziowej i ewentualnego wysięku w stawie. Lekarz specjalista po badaniu stawu i/lub zapoznaniu się z dokumentacją dokonuje oceny czy zabieg przyniesie korzyści terapeutyczne dla pacjenta. Tylko w takim wypadku pacjent jest kwalifikowany do  zabiegu RS. W przypadku pozytywnej kwalifikacji ustalany jest termin podania dostawowego radiofarmaceutyku, który sprowadzany jest w ramach procedury importu docelowego z zagranicy.

Przebieg leczenia

Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie i trwa ok. 30 min., a pacjent opuszcza Pracownię z założonym opatrunkiem. Unieruchomienie stawu trwa jedynie 48 h, po tym okresie pacjent może wrócić do normalnej  aktywności. Wizyta kontrolna umawiana jest po ok. 3 miesiącach od zabiegu RSO. Następnie w zależności od sytuacji klinicznej lekarz wyznacza termin kolejnej wizyty. Po 6 miesiącach od leczenia izotopowego w razie potrzeby pacjent może być zakwalifikowany do kolejnej dawki leczniczej. Okres opieki pacjenta zależy od indywidualnego przebiegu choroby. Pierwsze efekty terapeutyczne odczuwalne są po kilku miesiącach.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji – zachęcamy do kontaktu z naszą pracownią:

tel.  0048 883 687 470

@    RS@bioskaner.eu