Najnowocześniejsza diagnostyka już dostępna dla mieszkańców województwa

W sobotę 19.03.2022 r. zamontowano najnowocześniejszy w Polsce Rezonans Magnetyczny (MAGNETOM Sola Siemens) na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Zgodnie z deklaracjami, wiodącej na rynkach światowych firmy Siemens Healthineers, aparatu w takiej konfiguracji nie ma żadna placówka w naszym kraju.

Urządzenie wyróżniają:

  • najnowszej generacji cewki BioMatrix,
  • wykorzystanie algorytmów TurboSuite
  • wykorzystanie wysoce specjalistycznych, opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp.

Aparat może wykonać najbardziej skomplikowane i zaawansowane badania rezonansu magnetycznego. Biorąc pod uwagę fakt, że pracownia jest prowadzona przez Spółkę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pacjenci i naukowcy otrzymali do dyspozycji wspaniałe narzędzie, które podniesie jeszcze bardziej potencjał podlaskiej medycyny.

Wysoka jakość badań

W aparacie, który został zainstalowany w Białymstoku zastosowano szereg wysoce innowacyjnych rozwiązań, części z nich nie posiada żaden z rezonans w Polsce. MAGNETOM Sola to pierwszy na świecie 1,5 teslowy aparat z technologią BioMatrix, która umożliwia przebadanie każdego pacjenta w dowolnym zakresie. Urządzenie dopasowuje się do różnic anatomicznych, fizjologicznych i patologicznych poszczególnych pacjentów, eliminując wszystkie niepożądane skrajności. Dzięki innowacyjnym aplikacjom oraz technologii BioMatrix system zapewnia dostęp do badań tym pacjentom, którzy byli z nich wykluczeni ze względu na stan zdrowia lub złożoność badania.

MAGNETOM Sola wyposażony jest dodatkowo w oprogramowanie zapewniające szybkie i właściwe rozpoznanie zmian i sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii, co optymalizuje czas trwania całego procesu leczenia. W ramach inwestycji zwiększono również możliwości analizy obrazów jakie są wykonywane. Zainstalowano nową wersję serwera postprocesingowego Syngo.via, który wspiera lekarzy w procesie stawiania prawidłowej diagnozy. Dzięki temu możliwe jest zaawansowana ocena badań mózgu, serca i ich innych okolic.

Komfort dla pacjentów

Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na znaczne skrócenie czasu badania. Aparat zainstalowany w pracowni BioSkaner wyposażony jest w pakiet cichych sekwencji, a dodatkowo dźwięk aparatu wygłusza muzyka, którą pacjent słucha w dedykowanych słuchawkach. Wszystkie te rozwiązania wprost wpływają na komfort pacjentów.

Wiele osób cierpiących na klaustrofobię doceni również fakt, że w tym modelu zastosowano gantrę o szerokości 70 cm, w porównaniu do 60 cm jakie znajdują się aparacie mMR Biograph, który ulokowany jest przy ulicy Żurawiej. Tym samym pacjenci mają więcej przestrzeni co dla wielu z nich jest bardzo dużą zaletą. Dla komfortu pacjentów pracownię zlokalizowano w ten sposób, aby można było do niej wejść nie wchodząc do samego szpitala.

Badania całego ciała

Zainstalowany w USK aparat MAGNETOM Sola został wyposażony w komplet cewek, które umożliwiają wykonywanie badań całego ciała. W związku z tym po raz pierwszy w ofercie pracowni BioSkaner pojawiły się badania oparte na protokole OncoRads, który został wypracowany przez towarzystwa onkologiczne. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do wysokiej jakości badań screeningowych Badanie to ma potwierdzoną wartość kliniczną w przypadku diagnozowania przerzutów raka gruczołu krokowego i raka piersi do układu kostnego oraz w ocenie zaawansowania szpiczaka mnogiego.

Pełna oferta diagnostyczna

Aparat MAGNETOM Sola został zainstalowany w budynku H Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i już niebawem będzie mógł wykonywać wysoce specjalistyczne badania na rzecz pacjentów hospitalizowanych w USK oraz pacjentów prywatnych. Otwarcie Pracowni już wkrótce.

Aparat będzie również wykorzystywany w celach naukowych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i wszystkie jednostki zainteresowane współpracą. Dzięki instalacji nowoczesnego 1.5 T rezonansu magnetycznego pracownia BioSkaner zwiększyła swoje możliwości diagnostyczne.

Do dyspozycji pacjentów oprócz badań rezonansu magnetycznego realizowanych w USK, znajdują się również badania USG oraz wysoce zaawansowane badania PET, które realizowane są w placówce zlokalizowanej przy ul. Żurawiej.

W odniesieniu do samego rezonansu magnetycznego BioSkaner jako jedyna placówka w województwie dysponuje w tej chwili aparatem o sile pola 1.5T i 3T. W ten sposób specjaliści pracowni mogą kierować pacjentów na urządzenia, które przyniosą im większą korzyść diagnostyczną. Nie zawsze bowiem siła pola jest kluczowym elementem w badaniu rezonansu magnetycznego.

Wszystkich zainteresowanych ofertą pracowni BioSkaner zapraszamy do kontaktu:

rejestracja@bioskaner.eu

tel. 85 686 50 94

Więcej informacji na stronie internetowej www.bioskaner.eu